Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Chcete znížiť splátky úveru? Refinancujte

ČSOB

Určite poznáte vo vašom okolí človeka, ktorý má z nejakého dôvodu úver. Či už spotrebný, stavebný alebo hypotekárny. Niekedy sa stane, že úver a jeho podmienky sa rapídne zmenili voči situácii na trhu. Alebo sa zmenila situácia v našom rozpočte.

 
Reklama

Jednoduché riešenie? Refinancovanie pôžičky.

Tento odborný finančný výraz má jednoduché vysvetlenie. Mám pôžičku, hypotéku či úver za aktuálne nevýhodných podmienok a vymením to za lacnejší a výhodnejší variant. Niektoré banky odporúčajú klientom alternatívu konsolidácie. To znamená zlúčenie viacerých úverov do jedného. Výhodou tohto zlúčenia je popri finančnej úspore aj pohodlie. Namiesto viacerých splátok hradených rozličným bankám vám vznikne jedna splátka. Tú platíte iba jednej inštitúcii.

Refinancovať môžeme prakticky všetky typy úverov. Patria sem dlhy na kreditnej karte, prečerpanie účtu, hypotekárny či spotrebný úver i lízing.

uroky.sk

Prečo pristúpiť k refinancovaniu?

• Koniec fixácie

Ideálna príležitosť zatlačiť na banku a znížiť si mesačnú splátku. V prípade, že vám banka ponúkla novú fixáciu úrokovej sadzby, a tá je vyššia ako vaša aktuálna, odporúča sa zvážiť možnosť refinancovania.

• Doba splácania

Niekomu nemusí vyhovovať doba splácania. V živote môže nastať situácia, keď sa vám podarí dostať sa k vyššiemu obnosu peňazí a nepotrebujete splácať ďalších 15 – 20 rokov. Takže potreba skrátiť dobu splácania býva často motívom na refinancovanie.

• Zníženie mesačnej splátky

Platíte veľkú sumu každý mesiac? Potom je tu snaha znížiť si mesačnú splátku. Inak povedané, ušetriť na pôžičke.

• Zmena založenej nehnuteľnosti

Mladé páry sa môžu stretnúť s možnosťou a potrebou zmeniť založenú nehnuteľnosť. Na začiatku si brali úver, kde im rodičia pomohli založením ich vlastnej nehnuteľnosti. Ako dospejú a sú úspešnejší v kariére a biznise, situácia sa mení. Určite to neplatí iba pri mladých pároch, ale ktokoľvek, kto potrebuje vymeniť založenú nehnuteľnosť.

• Vyňatie spoludlžníka

Ďalšia situácia sa opäť týka predovšetkým párov, a to v prípade, že majú potrebu vyňatia spoludlžníka z dôvodu prevzatia hypotéky na svoju osobu.

• Služby banky

Nakoniec môže nastať aj situácia, kedy sme nespokojní so službami banky. Toto boli dôvody refinancovania.

Aké sú najčastejšie výhody spojené s refinancovaním úveru?

Najväčšie výhody sú určite možnosť získať výhodnejšie podmienky na trhu alebo spojiť viacero úverov do jedného. Konkurencia na bankovom trhu núti banky neustále hľadať možnosti, ako si udržať klientelu. Preto sa o vás môžu doslova „pobiť“ a predháňať sa v lepších ponukách. O konsolidácii sme písali vyššie.

Takisto máme potenciál získať vyššiu pôžičku. Určite je atraktívne platiť menej poplatkov súvisiacich s úverom. Dôležité je pri úvere sledovať aj výšku RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) a preplatenosť.

Veľa ľudí si neuvedomuje, že nižšia úroková sadzba automaticky neznamená výhodnejší úver. Takisto zabúdajú akú majú preplatenosť úveru. Takže refinancovaním sa môže dostať k výrazne nižšej preplatenosti poskytnutého úveru.

 
 
Sdílení a tisk
   
 

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz