Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Ako investovať – rady pre začínajúcich investorov

Uroky.sk

Svet investícií je nepochybne atraktívny, no môže byť aj veľmi nebezpečný; najmä pre nováčika, ktorý ešte neprenikol do nuáns a spletitých burzových vzťahov.

 
Reklama

Hneď zo začiatku si treba zložiť ružové okuliare – investovanie sa vykonáva za účelom zisku, no ten vám nikto a nič nezaručí. Pri akejkoľvek investícii existuje väčšia či menšia miera rizika, že ku zhodnoteniu vami vložených peňazí nedôjde. Preto je (najmä na začiatku) dobré, ak neinvestujete okamžite všetky svoje úspory. Ponechajte si dostatočnú rezervu na bežné fungovanie a neočakávané udalosti (nákup novej práčky, návšteva autoservisu a pod.).

Reálne ciele

Vysoké výnosy za krátky čas a s minimálnou mierou rizika sú len veľmi ťažko splniteľným snom. Realita vyzerá trochu inak. Vysoké zisky za krátku dobu vždy prinášajú veľmi vysokú mieru rizika. Ak je pre vás dôležitý vysoký výnos a pomerne bezpečne vložené peniaze, musíte počítať s tým, že profit z takejto investície je behom na veľmi dlhú trať. Investovať sa však dá aj spôsobom, že bezpečne uložené peniaze budete mať k dispozícii kedykoľvek – tu však treba počítať s minimálnym ziskom.

Ako znášate riziko?

Nováčikovia majú tendenciu nevnímať riziko a pustiť sa do „hry“ vo veľkom. Vytriezvenie obvykle príde až päť minút po dvanástej, teda vo chvíli, keď sú investované peniaze nenávratne preč... V počiatočných fázach investovania je opatrnosť určite na mieste a podielové fondy by preto mohli byť správnym odrazovým mostíkom. Riadia ich na slovo vzatí odborníci, ktorí pozorne sledujú dianie na trhu a v podstate spravia všetku „špinavú“ robotu za vás. Na oplátku sa v prípade podielových fondov vyžaduje poplatok za ich vedenie, obvykle však dosahuje výšku jednotiek percent z klientom vloženej sumy.

Rozloženie investícií a chladná hlava

Osvedčeným investorským ťahom sú investície do viacerých komodít. Vďaka širšiemu investičnému portfóliu vás nebude tak veľmi bolieť, ak hodnota jednej či dvoch komodít rapídne poklesne, pretože v tej chvíli vás môžu „podržať“ vaše ďalšie, hoci aj mierne rastúce investície. Vyvarujte sa tiež rýchleho predaja a nákupu investícií, pri ktorom by ste mohli byť zbytočne stratoví na poplatkoch. Stanovte si hranicu, po ktorú má pre vás zmysel znášať riziko, a pevne sa jej držte.

Poraďte sa s odborníkmi

Zájsť po radu k odborníkom určite nie je žiadnou hanbou. Oslovte serióznu investičnú spoločnosť a nechajte sa uviesť do problematiky. Pozorne si zaznačte všetky dôležité informácie a vzájomne ich porovnajte. Nezabudnite sa informovať o poplatkoch a rizikách, ktoré sú s transferom peňazí a investovaním ako takým spojené. Pamätajte, že všetko musí dozrieť – aj čas na správne rozhodnutie. 

 
 
Sdílení a tisk
   
 

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz