Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Prečo je také zložité získať prechodný pobyt

SEO Text

Migrácia za prácou je na dennom poriadku. Veľa mladých ľudí, ktorí dokončia školu, sú ochotní sa presťahovať zo svojho rodného mesta do Bratislavy, kde majú viac možností uplatniť sa a ako bonus získajú aj lepší plat a budú v centre diania – kultúrneho, spoločenského aj politického.

 
Reklama

Jedným z dôvodov, prečo migrácia za prácou a nielen do Bratislavy, nie je vyššia, je aj problém s udelením prechodného pobytu. Majitelia bytov sa totiž obávajú udeliť prechodný pobyt svojim nájomníkom, od ktorých to vyžaduje zákon.

Zákon o prechodnom pobyte

Zákon hovorí o tom, že keď sa chystáte alebo ste už opustili svoje trvalé bydlisko a budete sa mimo neho zdržiavať viac ako 90 dní, ste povinný toto nahlásiť úradom. S touto povinnosťou je spojená aj nutnosť prechodného pobytu, aby štátne orgány vedeli, na akej adrese vás môžu zastihnúť. Oznámiť novú prechodnú adresu musíte najneskôr do 10 dní od opustenia trvalého bydliska. Hrozí vám nejaký postih za nedodržanie tohto zákona? Nie, nehrozí, pretože to by na Slovensku bolo ďalšie občianske povstanie.

Problém so získaním prechodného pobytu

Keď si byt len prenajímate, často sa stretnete s odmietavým postojom majiteľa bytu, ktorý vám nechce prechodný pobyt potvrdiť. A vám neostáva iná možnosť, iba tento zákon nedodržať. Čoho sa boja majitelia bytov? Najčastejšie sú to obavy spojené s exekútorom, ktorý príde zabaviť majetok dlžníka, ktorému udelili prechodný pobyt vo svojom byte či dome. No miesto toho zabaví majetok majiteľa bytu.

Majú sa čoho obávať?

Každý právnik vám potvrdí, že tieto obavy sú úplne neopodstatnené. Pretože exekútor nesmie zabaviť majetok, ktorý nepatrí dlžníkovi. Existujú nejaké opodstatnené obavy? Jediné, čoho sa majiteľ bytu môže obávať je, že na danú adresu prídu nejaké listy alebo štátny orgán, ktorý bude hľadať človeka s prechodným pobytom na danej adrese. Toto sú najväčšie riziká, ktoré hrozia majiteľovi bytu za poskytnutie prechodného pobytu svojmu nájomníkovi.

 
 
Sdílení a tisk
   
 

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz